Tayin için verilen para rüşvet olur mu?

Soru Detayı

- Bir ilde memur olarak görev yapıyorum. Başka bir ile tayin istedim, ancak tanıdık olmadığı için tayin yapmıyorlar. Birisi dedi ki; senin tayin işini yaparım tayin olduktan sonra şu kadar para verirsin. Bu rüşvet olur mu?
- Adamın çevresi varmış. Ankara’ya gidip geldiğini söylüyor. Açıklayıcı cevap verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rüşvet, genel hüküm olarak alana da verene de haramdır. Alana değil de verene caiz olabilmesi için, zaruretin bulunması ve başka birinin hakkına tecavüz edilmemiş olması gerekir.

Genel kurallara ve mevzuata göre başka bir ile tayin talebi hakkınız ise ve bu talep karşılanmadığında can ve mal olarak önemli bir zarara uğrayacaksanız, zaruret hükmü devreye girer. Aksi halde zaruret ve diğer şartlar yok demektir ve rüşvet verene de haram olur.