Rüşvet ve hile ile erken emeklilik caiz mi?

Soru Detayı

- Yıllar önce bir dükkanımız vardı. Bu dükkanı bazı sebeplerden dolayı babam kendi üzerine alamayınca annemin üzerine yaptı, daha sonra gerekli primleri ödendikten sonra annem bağkurdan emekli oldu.
- Yanlız iki husus var;
1. Bu ödenen primin bir kısmı faizli para ile yapıldı.
2. Annem emekli olurken, emekliliği ve yaşı dolmuş pirimleri de eksiksiz ödenmişti ancak işlemleri yaparken bir sorun çıkmış; 6 ay, 1 yıl veya 2 yıllık vergi mükellifliğinde eksik olunduğu söylenmiş, babam da bu durumu bağkur memuruna söylediğinde bağkur memuru 200 veya 300 mark verirse bu işlemi kendilerinin halledeceğini söylemiş ve babam da vermiş. Ayrıca babam bu memurlara yemek falanda ısmarlamış.
- Şimdi tabi bu 19 yıl önce olan bir mesele ve bağkur memurunun babamdan istediği para rüşvet. Bu rüşvet olmasa annem 1 veya 2 yıl sonra maaş bağlanacakken bu rüşvet sayesinde hemen bağlanmış oldu.
- Şimdi annem yıllardır bağkurdan emekli maaşı alıyor bu şartlarda bu maaş caiz midir?
Dipnot; annemin üzerine dükkan vardır, emeklilik yaşı dolmuş ve primleri de eksiksiz ödenmiştir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rüşvet ve hile ile elde edilen erken emeklilik caiz değildir.

Böyle bir şey yapıldığında, hak edilmeden alınan maaşların yoksullara dağıtılması gerekir.

Hak ettiği tarihten itibaren aldığı maaşlar helal olur.