Suya ya da sirkeye dua okumanın hükmü nedir?

Tarih: 30.06.2018 - 00:12 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Suya ya da sirkeye Ayetelkürsi, Nas, Felak, Fatiha ve İhlas okumanın hükmü nedir?
- Bununla ilgili hadis ya da ayrıntılı bilgi varsa paylaşırsanız sevinirim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İmam Nevevi’ye göre, Kur'an ayetleri ve diğer zikirlerle tedavi etmenin caiz olduğu hakkında âlimlerin icmaı vardır. (bk. Nevevi, Şerhu Müslim, 14/168)

- İbn Kayyım’in bildirdiğine göre, kadimden beri, bazı İslam âlimleri, "Kur'an ayetlerinin yazılıp içilmesine (ayeti bir kaba yazıp üzerine su dökmek suretiyle, karıştırıp suyun içilmesine) ruhsat vermişler." (İbn Kayyım, Zadu’l-Maad, 4/328)

İbn Kayyım kendisi anlatıyor:

“Bir zaman Mekke’de hastalandım, doktor, ilaç da bulamadım. Fatiha suresini zemzem suyuna okuyup içmeye başladım ve hamdolsun tam iyileştim. Hatta daha sonra bu tecrübeme dayanarak değişik ağrılarım için de bunu yapıyor ve büyük fayda görüyordum.” (Zadu’l-Maad, 4/164)

- Muasır alimlerden el-Useymini de bu konuda sorulan bir suale verdiği cevapta özetle şunları belirtmiştir:

“Kur'an ayetlerini tedavi maksadıyla suya okuyup içmek ile ilgili Hz. Peygamber (asm)’den gelen bir bilgi yoktur. Ancak Selef-i salihinden bunu yapanların olduğu ve hastaların bundan şifa bulduğuna dair bilgiler vardır. Bu sebeple, böyle bir şey yapmakta herhangi bir sakınca yoktur.” (el-Useymini, Fetava Nur Ala’d-Derb, 4/2)

- Hülasa, “İçinde şirk barındırmadığı sürece her türlü rukye / ayet ve zikirlerle tedavi etmek caiz.” olduğuna dair âlimlerin ittifakı vardır. Suya veya sirke gibi içeceklere okuyup içmek de bunlardan biridir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun