Okunmuş ipliği, kolye ya da bileklik olarak takabilir miyim?

Soru Detayı

- Tanıdığım bazı "hoca, şeyh" denilen kişi/kişilerin verdiği ipler var. Bileklerine bileklik gibi veya boyunlarına kolye gibi bağlıyorlar. O iplere okunmuştur. Bunu takmam caiz mi?
- Ayrıca böyle iplere okumak günah mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir maddi şeyin üzerine dua niyetiyle bir ayet ya da dua metninin okunup taşınması şeklinde bir uygulamanın dinen bir dayanağı yoktur.

Okunan şeylerin mahiyeti önemli olmakla beraber, ipe okumanın çok isabetli olmadığını fakat günah olduğuna dair kesin bir bilginin olmadığını da söylemeliyiz.

Ayrıca suya okumak ile başka maddeye okumak arasında fazla bir fark da yoktur, sadece suyun içilir olması farkı vardır.