Peygamberimiz hangi hanımının cenazesini bizzat kıldırmıştır?

Soru Detayı

- Peygamberimiz hayattayken kaç eşi vefat etmiştir?.
- Efendimiz hangi hanımının cenazesini bizzat kıldırmıştır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. Peygamber (asm)'in hayatında iki hanımı vefat etmiştir.

Bunlardan Hz. Hatice vefat ettiği zaman cenaze namazı ile ilgili dinin bir hükmü yoktu. Onun için Efendimiz (asm) onun cenaze namazını kıldırmadı.

İkinci hanımı ise, Hz. Zeyneb binti Huzeyme’dir. O dönemde cenaze namazının hükmü bulunduğu için, Hz. Peygamber (asm) onun cenaze namazını kıldırdı. Ve o bu şerefe nail olmuş Efendimiz (asm)'in yegâne hanımdır.

Hz. Zeyneb binti Huzeyme validemiz, “Hz. Peygamber’le evlendikten yaklaşık iki veya üç ay (bazı rivayetlerde sekiz ay) sonra vefat etmiştir.” (bk. İbn Kayyım, Zadu’l-Maad, 1/103; İbnü’l-Esîr, Üsdü'l-Gabe, V, 297)