Sorgulanmayan din ketum mu?

Soru Detayı

- Sorgulanmayan din ketumdur sözü doğru mu?
- Bu söz ne manaya geliyor açıklayabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorgulama insan tabiatının bir parçasıdır.

İslam, sorgulanmayı reddetmez, aksine sorgulamaya davet ederek meydan okur.

İman, her şeyden önce bir tekliftir ve kabul etmek için iradi bir sorgulama başlangıçta çeşitli açılardan yürütülür.

İmanın kabul ve tasdikinden sonra ise sorgulama, kabul ve tasdik süreçlerinde eksiklik ya da yanlışlık olduğunu gösterir.

Sorgulamayı meslek edinmek, egosantrizme dayalı sorunlu bir zihin durumudur.

Dolayısıyla "Sorgulanmayan din ketumdur." ifadesi aforizmatik ve spekülatif bir yargıdır. Bu tür yargıların doğruluğu veya yanlışlığını tartışmak değerden yoksundur.

Basitçe düşünülecek olursa, ketumluk ile sorgulamak arasında nedensel ilişki olduğu hemen fark edilecektir.

Ketum olmayan zaten sorgulanmayacaktır. Sorgulanan da ketum olacaktır. Bu çelişkiden anlamlı bir sonuç çıkmayacaktır.

Dinin ilim cihetindeki bilinmeye dayalı konumları farklı derecelerde mevcuttur. Dolayısıyla dinin mutlak hakikatlerini anlamak ve idrak etmek, dünya ve ölüm ötesinde devam edecek bir süreçtir.