Şizofreni hastaları evlenebilir mi?

Soru Detayı

- İslam'ın bakış açısı nasıldır?
- Ülkemizde 1 milyon şizofreni hastası var. Türk medeni kanunlarına göre evlenmeleri hukuken yasak.
- Lakin İslam dini insanları evliliğe aşırı teşvik ediyor. Misal olarak; Bir "Müslüman şizofreni hastası" evlenmek istiyor, bekar kalmak istemiyor. Aynı zamanda da cinsel ihtiyaç ve nefsiyle mücadele ediyor. Peygamber efendimiz (s.a.v.) evlenme gücü olmayanlara nefsi ve şehveti kırmak için oruç tavsiye ediyor. Bu azınlık Müslüman hastalar ise her gün ve ömür boyu ağır ilaçlar kullanmaya mecbur oldukları için oruç tutamıyor. Bir yandan yalnızlık çekiyor. Ve aileden vasisi öldükten sonra, bakım evinde ömür geçirmek istemiyor. Mantıken evlilik istiyor ama şartlar imkansız.
- Bu detaylar dahilinde şizofreni hastaları evlenebilir mi? İslam dininin bu konuya bakış açısı nasıldır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hastalığı, evleneceği hanıma zarar verecek durumda olmazsa, kadına hastalığı açıklanır o da bunu kabul ederse İslam’a göre böyle bir hastanın evlenmesinde sakınca yoktur.