Psikolojik acılara dayanamayan müminlere çıkış yolu nedir?

Soru Detayı

- "Şizoaffektif bozukluk" hastalığı olan, tıbbın ümidini kestiği ve psikolojik acılara dayanamayan müminlere çıkış yolu nedir?
- "Şizoaffektif bozukluk" hastalığı unutulmaya yüz tutmuştur. Bipolar bozukluktan ağır, şizofreniden daha hafif seyirli çok ender ve ağır bir psikolojik vakadır. Tıbba göre kalıcı, tedavisi yoktur. Ömür boyu ilaç tedavisiyle dengede tutulması en büyük çaredir ama maalesef ülkemizde uzman dindar devlet hastanesi psikiyatri hekimlerini bulmak çok zordur. Özel profesörler her kontrol için binlerce lira istiyor.
- Bu şartlar altında çaresiz kalmış, tıbbın 13 yıl sonra ümidini kestiği, çok zeki olmasını rağmen, aklını kontrol etmekte zorlanan müminlere çıkış yolu var mıdır?
- Ve ayrıca örnek olarak ruhani ve metafiziksel sıkıntılardan ötürü kendisine veya ailesine hayati zarar verme endişesiyle ve korkusuyla yaşadığı için Allah'tan ölümünü isteyerek dua etmesinde dinen bir sakınca var mıdır?
- Son olarak böyle bir kişinin ahiret akıbeti İslam ilmi dahilinde nedir?
- Allah hatırına ilminiz dâhilinde bu karanlığa ışık olan cevaplar veriniz.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ruhani ve metafiziksel sıkıntılardan ötürü kendisine veya ailesine hayati zarar verme endişesiyle ve korkusuyla yaşadığı için, Allah'tan ölümünü isteyerek dua etmesinde dinen bir sakınca yoktur.

Hastalıklar önemli imtihanlardır; hastalığa rağmen kulca sabredenlere ebedi hayatta büyük ödüller verileceği hakkında birçok ayet ve hadis vardır.

Sağlıklı olduğu için Allah’ı ve dinî vazifelerini unutan kimsenin ebedi hayattaki durumları ile ödülü hak edenlerin durumu -dünya ve ahiret hayatlarının süreleri de göz önüne alınarak- düşünüldüğünde, hastalık daha hayırlı olmaktadır.