Psikolojik acılara dayanamayan müminlere çıkış yolu nedir?

Tarih: 28.01.2023 - 10:01 | Güncelleme:

Soru Detayı

- "Şizoaffektif bozukluk" hastalığı olan, tıbbın ümidini kestiği ve psikolojik acılara dayanamayan müminlere çıkış yolu nedir?
- "Şizoaffektif bozukluk" hastalığı unutulmaya yüz tutmuştur. Bipolar bozukluktan ağır, şizofreniden daha hafif seyirli çok ender ve ağır bir psikolojik vakadır. Tıbba göre kalıcı, tedavisi yoktur. Ömür boyu ilaç tedavisiyle dengede tutulması en büyük çaredir ama maalesef ülkemizde uzman dindar devlet hastanesi psikiyatri hekimlerini bulmak çok zordur. Özel profesörler her kontrol için binlerce lira istiyor.
- Bu şartlar altında çaresiz kalmış, tıbbın 13 yıl sonra ümidini kestiği, çok zeki olmasını rağmen, aklını kontrol etmekte zorlanan müminlere çıkış yolu var mıdır?
- Ve ayrıca örnek olarak ruhani ve metafiziksel sıkıntılardan ötürü kendisine veya ailesine hayati zarar verme endişesiyle ve korkusuyla yaşadığı için Allah'tan ölümünü isteyerek dua etmesinde dinen bir sakınca var mıdır?
- Son olarak böyle bir kişinin ahiret akıbeti İslam ilmi dahilinde nedir?
- Allah hatırına ilminiz dâhilinde bu karanlığa ışık olan cevaplar veriniz.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ruhani ve metafiziksel sıkıntılardan ötürü kendisine veya ailesine hayati zarar verme endişesiyle ve korkusuyla yaşadığı için, Allah'tan ölümünü isteyerek dua etmesinde dinen bir sakınca yoktur.

Hastalıklar önemli imtihanlardır; hastalığa rağmen kulca sabredenlere ebedi hayatta büyük ödüller verileceği hakkında birçok ayet ve hadis vardır.

Sağlıklı olduğu için Allah’ı ve dinî vazifelerini unutan kimsenin ebedi hayattaki durumları ile ödülü hak edenlerin durumu -dünya ve ahiret hayatlarının süreleri de göz önüne alınarak- düşünüldüğünde, hastalık daha hayırlı olmaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+

Yorumlar

Papatya1985

Merhaba ben nereden soru sorulacağını bulamadım. Oyuzden buraya yazıyorum ben bekar bir kızım. Namaza başladım fakat her namaz kıldığımda sanki biri senin namazın kabul olmaz yanlış kılıyor sun kılma boşuna gibi laflar ediyor. Bu sözler şeytandan mıdır? ALLAH beni sevmiyorsa dlye çok üzülüyorum lütfen yardım edin

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör

Bu sözler şeytandandır. Namazınız geçerlidir. Bu düşünceleri dikkate almayınız. Siz ise bu düşüncelerden ve şüphelerden müthiş derecede rahatsız olmaktasınız. Şeytanın istediği de zaten budur. Sizi bunaltıp soğutmak...

Yapmanız gereken çok basit; yalnızca bu gelen vesveselerle meşgul olmayacaksınız. Umursamaz davranacaksınız. Çünkü vesvese ile mücadele etmeye çalıştıkça, vesvese artar ve sizi sıkıntıya sokar. Bu sebeple rahat olun. Telaş etmeyin. Göreceksiniz ki bir süre sonra bu vesveseler kaybolacaktır.

Vesvese arılar gibidir. Arı kovanını karıştırdıkça nasıl ki arıların size hücümu artar. Arılarla ilgilenmezseniz arılar sizi terkeder bulaşmaz. Yapmanız gereken vesvese kovanını karıştırmamak olacaktır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun