Size eşler yarattı ayeti bekârlar için nasıl açıklanır?

Soru Detayı

- 30. sure 21. ayette Allah "sizin için kendi cinsinizden eşler yarattı" diyor efendim biz biliyoruz ki bazı Müslümanlar evlenmeden ölüyor. Bazıları ise ömürleri boyunca bekâr kalıyor.
- Bu ayete göre açıklama yapabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

“Onlara ısınıp kaynaşasınız diye size kendi türünüzden eşler yaratıp aranıza sevgi ve şefkat duyguları yerleştirmesi de onun kanıtlarındandır. Doğrusu bunda iyi düşünen kimseler için dersler vardır.” (Rum, 30/21)

Öncelikle ifade edelim ki, burada her insan değil, genel olarak "insan türü" kastedilmiştir.

Bununla beraber, hükümler, umuma bakar. Umumi konularda ise, bütün fertler değil, fertlerin büyük çoğunluğu nazara alınır.

Bu sebeple, insanların büyük çoğunluğunun evlenmesi, bu konuda “eşler” kavramının kullanılmasına son derece uygun bir üsluptur.

Yoksa -haşa- Allah bazı kimselerin evlenmeyeceklerini bilmez mi? Hz. Peygamber (asm) bunun farkında olmaz mı?

Yaklaşık 15 asırdan beri bu ayeti okuyan, onu tefsir edip açıklayan milyonlarca İslam âliminin hiçbirisi -görebildiğimiz kadarıyla- sorudaki gibi bir kuruntuya kapıldığını göremedik. Bütün bunların / bu allamelerin bu tavırlarını ne ile izah edebiliriz?