Şeyhülislam Ebussuud Efendi, alevilerin katline neden fetva verdi?

Soru Detayı

- Ertuğrul Düzdağ’ın ''Şeyhülislam ebussuud efendinin fetvaları ışığında 16. Yüzyıl Türk tarihi'' kitabında Ebussuud efendinin alevilerin katli hakkında birçok fetva verdiği yazılı.
- Yavuz Selim ve Kanuni döneminde bu tür fetvalar neden verildi açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Ebussud Efendi, İslam’ın zahiri hükümlerine sıkı sıkıya bağlı bir şeyhülislamdır. Bildiği şeri hükümlerin zahirine aykırı gördüğü yorumlara karşı biraz da acımasız olduğu söylenir.

Bildiğinden şaşmayan cesaretinin örneklerinden biri olarak, Kanuni Sultan Süleyman'ın karşısında "Padişah emriyle, nâ-meşrû’ olan nesne meşrû’ olmaz." çıkışını yaptığı ifade edilir.

- İşte bu mizaçta olduğu ve şeriatın zahiri yorumlarına sıkı sıkıya bağlı bulunduğu için, aykırı yorumlara ve tasavvufi şatahatlara müsamaha göstermemiştir.

Örneğin Ebussuud Efendiye göre; Yunus Emre’nin “Cennet cennet dedikleri, bir ev ile birkaç huri / İsteyene ver sen onu, bana seni gerek seni.” adlı şiiri, cenneti hafife aldığı için küfrü muciptir. Onu seslendiren kimsenin kendini temize çıkarması kolay değildir.

- Bu açıdan bakıldığı zaman, Alevilerin/Kızılbaşların zahiren kitap ve sünnete ters düşen bazı söz ve davranışlarından ötürü, Ebusuud’un onlara karşı bakışı negatiftir. Bu bakış açısı yalnız Kızılbaşlara karşı özel bir husumetten ziyade, kendisinin sıkı sıkıya bağlı olduğu ve kendi anlayışına göre, İslami hükümlere ters düştüğünü düşündüğünden kaynaklanmıştır.

- Bu konuda detaylı bilgileri Düzdağ’ın söz konusu eserinden öğrenebilirsiniz.