Suriyeliler ve vatandaşlık konusuna bakışımız nasıl olmalı?

Soru Detayı

- Suriyelilere vatandaşlık verileceği söyleniyor ülkenin çoğu buna karşı.
- Türkiye'nin ve Türkiyelilerin bu duruma bakışı nasıl olmalı?
- Savaştan kaçtıklarını, hain korkak olduklarını, boş insan olup ancak dilenip çocuk yaptıklarını ve bazı saldırılarda bulunup bomba yaptıklarını, bu ülke kanla kazanılıp onlara bedava toprak verileceğini öne sürüp istemiyorlar.
- Bu durumda Suriyelilere bakışımız nasıl olmalı onlara karşı ne yapılmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu genellemeli ithamlar haksızlıktır, günahtır, bühtandır.

Her topluluğun iyileri ve kötüleri vardır. Kurunun yanında yaş da yakılamaz.

Müslümanların vatanı bütün Müslümanlara açıktır, aksine bir zaruret bulunmadan yerleşmeleri (vatandaş olmaları) engellenemez.