Şevval ayında oruç tutan bütün seneyi oruçlu mu geçirmiş olur?

Soru Detayı

- Bir yerde, Şevval ayında oruç tutan kimsenin, bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi olacağını okudum.
- Bu doğru mu, doğru ise nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şevval Ayında Oruç Tutmak

Şevval ayında oruç tutmakla ilgili hadis şöyledir:

مَنْ صَامَ رَمَضانَ ثُمَّ أَتَبَعَهُ سِتًّا مِنْ شَوَّالٍ كانَ كصِيَامِ الدَّهْرِ

“Ramazan orucunu tutan ve buna Şevval ayında altı oruç daha ekleyen kişi, bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi olur.” (Müslim, Sıyâm 204. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Savm 57; Tirmizî, Savm 53; İbni Mâce, Sıyâm 33)

Demek ki, bir aylık Ramazan orucunu tuttuktan sonra, Şevval ayında da altı gün oruç tutarak orucunu otuz altıya çıkaran kimse, bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi sevap alabilmektedir.

Şevval, Ramazan’dan sonraki aydır.

Ramazan Bayramının birinci günü ile Kurban Bayramının ilk dört günü oruç tutulmaz, oruç tutan günah işlemiş olur.

Bu hadisi şerife göre, Ramazan Bayramının birinci gününden sonra, Şevval ayında altı gün oruç tutmak müstehap kabul edilmiştir. Bu orucun bayramın hemen ardından ara verilmeden tutulması daha faziletli sayılmakla birlikte aralıklarla tutulması da mümkündür. (bk. İbn Abidîn, Reddü’l-muhtar, 3/421, 422)

Bütün Seneyi Oruçlu Geçirmiş Gibi Olur

Allah, her iyiliğe, her ibadete en az on katı sevap verir:

“Kim bir iyilik getirirse, onun (en az) on katı sevap verilir ona...” (bk. Enam, 6/160)

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz de bu müjdeyi şöyle açıklar:

“Bir ay (Ramazan) orucu, on aya bedeldir. Onlardan sonraki altı gün oruç iki aya bedeldir. İşte böylece yılın tamamı oruçlu geçirilmiş olur.” (Darimî, Savm, 44, No: 1762; İbn Mace, Sıyâm 33)

“Sizden birisi Müslümanlığını güzel yaşarsa, yapacağı her bir iyilik on katından yedi yüz katına kadar katlanarak yazılır. Yapacağı her bir kötülük ise aynıyla yazılır. Bu durum, kul Allah’a kavuşuncaya kadar devam eder.” (Buhari, İman 31; Müslim, İman 205)

Buna göre, Ramazan boyunca oruç tutan bir kimse, her orucuna en az on sevap alınca toplam üç yüz eder. Şevval ayında tuttuğu altı orucuna da en az onardan altmış sevap alınca, eder üç yüz altmış. Yani bunu yapan bir Müslüman, en az bir sene oruç tutmuş gibi sevap almış ve manevi kazanç elde etmiş olur.

Aslında bu gibi manevi konularda esas olan, o işi ihlasla yapmak, büyük bir gönül arzusu ile talip olmak mühimdir. Bazen öyle oruçlar olur ki, tutanın gönlünde beslediği derin ve safi ihlas yüzünden 360 gün değil, belki 360 senelik nafile oruç sevabını alabilir... İhlas ile kim ne isterse, Rabbimiz onu verebilir. Bu bir niyet ve yorum meselesidir.