Şevval ayında evlenmek sakıncalı mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şevval, hicrî yılın onuncu ayıdır ve ramazandan sonraki aydır.

Araplar şevval ayını uğursuz kabul ettiklerinden, bu ayda nikâh kıymazlardı. Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, Hz. Aişe validemiz ile şevval ayında evlenerek bu inancın yanlış olduğunu göstermiştir. (Zehebî, Alâmü’n-nübela, 2/141-142)

Ramazan bayramının birinci günü olan şevval ayının ilk gününde oruç tutmak haramdır.

Şevval ayının diğer günlerinde ise, Hz. Peygamberin (asm),

“Ramazanı oruçla geçirip buna şevvalden altı gün ilave eden kimse bütün yılı oruçlu geçirmiş gibi olur.” (Müslim, Sıyam, 204)

meâlindeki hadisi dikkate alınarak, bu ayda altı gün oruç tutmanın müstehap olduğu kabul edilmiştir. Bu orucun bayramın hemen ardından, ara verilmeden tutulması daha faziletli sayılmakla birlikte, aralıklarlar tutulması da mümkündür.