Şetm ne demektir, hayalimizden geçmesi günah mıdır?

Soru Detayı

- ​Ben bir yerden tefekkürü şetm, şetm değildir diye bir şey öğrendim. Kalben kabul etme niyeti olmazsa günah olur mu?
- Mantıklı bir iş değil tabi bunu yapmak ama duyunca da hükmünü merak ettim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şetm: Çirkin, pis sözler olarak ifade edilebilir.

Tahayyülü şetm ise: Hayalimizde bu çirkin sözlere yer vermek demektir. Yani, hayalimizde birisine sövmek, gerçekte birisine sövmek gibi değildir, denmektedir.

Zira, hayalde yapılan tasarruflar bir hüküm teşkil etmez ve kişi suçlu olamaz..

Bir öğrenci, hayalinde yazılıda bir alsa, karnesine geçmek için bir gerekçe olmadığı gibi, hayalinden on da alsa sınıfı geçmez.

Zira, hayalen yapılan işler hüküm değildir. Madem hüküm değildir, örneğin namazda hayalimizden geçen çirkin manzaralar da namazımızı bozmamalıdır.

Nitekim ilmihal bilgileri arasında yer alan, namazı bozan şarlar arasında "vesvese" diye bir madde yer almamaktadır.

Aynı şey, hayalimize gelen küfür için de geçerlidir. Bir an hayalimize Peygamber Efendimiz (asm) ile ilgili, küfrü gerektiren bir manzara geçse, imanımıza hiçbir zarar vermez. Zira hayal, hüküm değildir.

Nitekim hayal ile Müslüman olunmadığı gibi İslam'dan çıkmak da olmaz. İslama girmek için kalbin tasdiki ve dilin ikrarı gerektiği gibi, çıkarken de aynı şey lazımdır.

Demek ki, hayalimizden geçen galiz ve kötü şeyleri kalbimizden kabul etmedikçe sorumlu olmayız.