Şehit eşi ile evlenmenin sakıncası var mı?

Soru Detayı

- Şehit eşi ile evlilikte sorumluluk nedir eski eşini unutamaz (detay bir sorum daha olacak) Efendimiz de bu tür evlilikler yapmış bildiğim kadarıyla sünnet oluyor yani doğru mu?
- Eski eşini unutamaz diye bir şey ifade etmiştim. Diyelim ki ben evlendim ilişki esnasında eski eş ya da sevgili birini düşündü hayal etti, doğan çocuk hayal ettiği kişiye mi ait olur, buna benzer bir şey duydum var mıdır böyle bir şey?
- Başka bir sorum daha olacak konuyla ilgili şehit eşi ile evlendiğimde şehide verilen tazminat maaş vs. bunlar eşi ve çocuklarına kalmış olacak, ben bundan istifade ettiğimde bir sorumluluğu günahı haramlığı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

a. Şehid eşiyle evlenmekte bir sakınca yoktur.

Eski eşini düşünme, unutamama durumu her dul bayan için söz konusu olabilir. Bu da bir engel teşkil etmez, zamanla unutur.

b. Cinsel temas esnasında kadın bir başka erkeği düşünse, çocuk o erkeğin çocuğu olmaz, kocasının çocuğu olur.

c. Peygamberimiz (asm) ve ashab, şehid olan Müslümanların dul kalan eşleriyle evlenmişlerdir.

d. Yetimlerin malları kendilerine aittir. Onları azaltacak tasarruflarda bulunmak caiz değildir.