Peygamber Efendimizin bütün eşleri Müslüman mıydı?

Soru Detayı

- Yani nikahlanmadan önce Müslüman olmayan eşi var mıydı?
- Demek istediğim herhangi bir eşiyle Müslüman olması için mi nikahlandı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, Peygamber (asm) Efendimizin bütün eşleri, onunla evlenmeden önce Müslümandı.

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin, Müslüman olması için evlendiği bir eşinin olduğuna dair bir bilgiye rastlayamadık.

Genel olarak Resulullahın (asm) evlilik hikmetleri âlimler tarafından şöyle belirtilmiştir:

1) İçtimai Sebepler.

a) Aklı, olgunluğu, zenginliği, muhakeme-i akliyesi gibi içtimai mevkii gözetilen Hz. Hatice (r.anha).

b) Dört yetim kızlarının ihtiyaçları gözetilen, dul bir anne olan Hz. Sevde binti Zema (r. anha).

c) Kocasının vefatından sonra dul kalan, özellikle babası Hz. Ömer’in konumu gözetilen Hz. Hafsa binti Ömer (r. anhüma)

d) Kocası Uhud savaşında şehit olduğundan onu teselli etmek, şereflendirmek derdini dindirmek amacı güdülen Hz. Ümmü Seleme (r.anha).

2) Şer’î Hükümlerin Talimi.

a) Rüyada kendisiyle evlendiğini gördüğü Hz. Aişe (r.anha).

b) Kuran’da açıkça Allah tarafından Hz. Peygamberle (asm) nikahları kıyılan Hz. Zeyneb binti Cahş (r.anha).

3) Siyasi Sebepler.

a) İslam’a muarız olan bazı kesimlerin düşmanlıklarını hafifletmeye yönelik evlilikler. Yahudi Beni Mustalık kabilesinin reisinin kızı Hz. Cüveyre binti Haris (r.anha).

b) Kocası Habeşistan’da Hristiyanlığa geçen ve kendisi Müslüman olarak tek başına kalan meşhur Mekke reisi Ebu Süfyan’ın kızı Hz. Ümmü Habibe (r.anha). Hem kendisinin hem babasının konumu gözetilmiştir.

c) Hayber savaşında esir alınan ve Müslüman olan, Kabile reisi Huyy b. Ahtab’ın kızı Hz. Safiye’yi Peygamberimiz (asm) azat etmiş ve onunla evlenmiştir.

Özetle, Peygamber Efendimizin (asm) bütün eşleri, Efendimizle evlenmeden önce Müslümandı ve Müslüman olsun diye evlendiği bir eşi yoktur.