Sakalı yandan kısaltmak sünnet mi?

Soru Detayı

- Sakal sünneti ile ilgili bir tutam olmalı yanlardan ve çeneden deniyor. Ama düşününce yanlardan kulak kısmından sakal başlıyor ve dikine bir tutam olduğunu düşününce bu farklı bir görüntü oluşturuyor, Efendimizin görünümü böyle miydi ya da yanlardan alıp yüzün güzelliğini korur muydu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, Hz. Peygamber (asm) Efendimiz yüzünün güzelliğini korurdu, saç ve sakalını temiz tutardı.

Hz. Abdullah İbn Ömer’in, “Peygamber Efendimiz (asm) bıyıklarımızı kısaltmamızı, sakalımızı ise -serbest- bırakmamızı emretti.”(1) diye rivayet ettiği hadis-i şerifte Efendimiz (asm) sakalın şeklinden ziyade mutlak / mücmel olarak serbest bırakılmasını emretmiştir.

“Peygamber Efendimiz (asm), sakalının hem eninden hem de boyundan almak suretiyle(2) sakalını şekil itibariyle her zaman düzenli tutmuştur."

Ancak Tirmizi, bu hadisin garip olduğunu, hatta Buhari’nin de “senedindeki ravilerden birinin bu rivayette yanlış yaptığını...” bildirmek suretiyle hadisin zayıf olduğuna işaret etmiştir.(3)

"Tuhfetu’l-Ahvezi"de de Buhari’nin tenkit ettiği ilgili ravinin metruku’l-hadis olduğu belirtilmiş ve hadisin zayıf olduğu bildirilmiştir.(4)

Bu eserde ayrıca, Hasan-ı Basrı gibi İslam âlimlerinin bazıları sakalın düzgün olması için eninden-boyundan kısaltılması taraftarı iken, İmam Nevevi gibi, bazıları da buna taraftar değildir.(5)

Efendimizin (am) mübarek sakalının durumunu kesin bir şekilde anlatan bir bilgiye rastlayamadık.

Bununla beraber, rivayet zayıf da olsa, Efendimizin (asm) sakalını eninden ve boyundan kısalttığını dikkate alırsak, yandan kısaltmanın da sünnet olduğu söylenebilir.

Ayrıca, Peygamberimizin (asm) saçı sakalı dağınık olanları uyararak kendilerinden bu durumu düzeltmelerini istediği kaydedilmektedir.(6)