Şairlerin söylediği sözlerin en doğrusu nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili bir hadis şöyledir:

Şairlerin söylediği sözlerin en doğrusu, Lebid’in şu sözüdür:

“Biliniz ki, Allah’tan başka her şey yok olacaktır.” (Buhârî, Menâkıbu’l-ensâr 26, Edeb 90, Rikak 29; Müslim, Birr 2-6)

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin sözünü beğendiği Lebid İbni Rebia, Cahiliye döneminin önde gelen şairlerinden biriydi. Daha sonra Peygamberimizin huzuruna gelerek Müslüman oldu. Böylece sahabe-i kiramdan olma şerefini kazandı.

Lebid’in, kendilerine “muammerûn” denilen uzun ömürlülerden biri olduğunu görmekteyiz.

Lebid Müslüman olduktan sonra şiir yazıp söylememiş, “Allah bana Kur'an’ı öğrettikten sonra ben artık şiir söylemedim.” diyerek, bunun sebebini açıklamıştır. Onun bu davranışı şahsi tercihi olup, İslâm’ın şiiri yasakladığı gibi bir anlamına gelmez. Bunun aksine dinimiz yüksek gaye ve ideallere yönelik şiiri teşvik bile etmiş, Peygamberimizin (asm) “Resûlullah’ın şairi” diye anılan Hassan İbni Sabit’e karşı davranışı ve onu bu alanda yönlendirişi, konuya nasıl bakmamız gerektiğini öğretmiştir.

Şair Lebid’in bu mısrası, Kur'an’ın insanlığa getirdiği tevhid inancının ruhuna, Allah’tan başka her şeyin geçici olduğu anlayışına tam uygun düşmektedir.

Nitekim Cenâb-ı Hak:

“Yeryüzünde bulunan her canlı yok olacak. Ancak azamet ve ikram sahibi Rabbinin zatı baki kalacak.” (Rahman, 55/26-27) ve

“Allah’tan başka ilah yoktur. Onun zatından başka her şey helak olacaktır.” (Kasas, 28/88)

gibi Kur'an ayetlerinde bu gerçeği kullarına öğretmiştir.

Peygamber Efendimizin (asm) Lebid’in bu sözünü sevmesinin sebebi böylece anlaşılmış olmakta, aynı zamanda şairlerin şiirlerinde işlemeleri gereken fikirlere de ışık tutmaktadır. Buna göre:

- Dünya ve içindekiler geçicidir. Dünyaya bağlanıp kalınmasının dinimizde hoş karşılanmayış sebebi budur.

- Şiirlerde takva, salih amel, ölüm, ahiret hazırlığı, dünyanın fâniliği gibi meviza ve hikemiyat ağırlıklı temaların işlenmesi daha hayırlıdır.

- Doğru bir sözü ve şiiri hakikate delil göstermek caizdir. (Riyazü's Salihin - İmam Nevevi Tercüme ve Şerh)