Sahabelerin sünnetine uyun mealinde bir ayet var mı?

Soru Detayı

- Sahabelerin sünnetine uyun mealinde bir ayet veya hadis var mı?
- Böyle hadis varsa, Hz. Ömer'in (r.a.) teravih namazını cemaatle yirmi rekât kıldırması bu hadise göre mi ümmetçe makbul olmuş?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Ömer’in teravihi cemaatle 20 rekât olarak kıldırması, bütün sahabenin icmaı ile kabul edilmiştir. Delili icmadır.

Sahabenin dışında da İCMA bir delil-i şeridir. Bu icma sahabede olsa daha da önem kazanır.

Resul-i Ekrem (asm) ve onun şahsiyeti hakkında bilinenler sahabenin naklettiği tespitlerden ibarettir. Eğer sahabiler olmasaydı bugün Kuran-ı Kerîm dışında Hz. Peygamber ve İslâm’la ilgili güvenilir bilgi bulunmayacaktı.

Kuran-ı Kerim’in sure ve ayetlerinin iniş sebepleri, hadislerin vürûd sebebi, Kuran hükümlerinin pratik hayata tatbiki ve açıklanması ile Resul-i Ekrem’in (asm) peygamberliği süresince yaptığı icraat, ashabın nakilleri sayesinde bilinmektedir.

Kuran-ı Kerîm’in “insanlık için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmet” (Âl-i İmrân, 3/110) diye tanıttığı ve “Muhacirler ve ensarın ilkleriyle onlara güzellikle uyanlardan (ittiba) Allah razı olmuştur.” (Tevbe 9/100) malindeki ayette onlara güzellikle uyanlardan Allah’ın razı olduğunu haber verdiği sahabiler; ümmet içinde en değerli ve faziletli nesil kabul edilmektedir.

Konuyla ilgili bazı hadis-i şerifler de şöyledir:

“En hayırlı nesil benim aralarında bulunduğum nesildir.” (Buhârî, Fezail, 1)

“Benim sünnetime ve benden sonra raşid halifelerin sünnetine bağlı kalın.” (Tirmizî, İlim, 16)

“Benden sonraki iki kişiye, Ebû Bekir ve Ömer’e uyun.” (Tirmizî, Menakıb, 16)