Sağlığa zararlı ürünler kullanmak intihar gibi mi olur? Dinimizde sağlığımıza zararlı şeylerin bile bile kullanılmasının hükmü nedir?..

Soru Detayı
Mesela sigara vucuda zararlı hatta sigara kullanmak harama yakın gibi bir şey. Aynı mantıktan kızartma ürünler, cep telefonu ve sayamayacağımız bir sürü şey günümüzde zararlı olduğunu bile bile kullanıyoruz. Mesela intihar etmek haramdır ve ebedi cehennem var direkt cana kast edıyor. Aynı mantıktan biz de sağlığa zararlı şeyleri bilerek kullandığımızda, direkt canımıza kastetmiş olur muyuz ve intiharla aynı kefeye konulabilir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanın sağlığına zararlı olan şeyleri kullanması duruma göre haram veya mekruh olabilir. İntihar etmek dinimize göre büyük günahlardan sayılmıştır. Çünkü kişi intihar etmekle bizzat canına kastetmektedir. Ancak sağlığımıza zararlı olan diğer şeyleri intihar gibi değerlendiremeyiz.

Mesela, sigara içen bir kişi kendini öldürmek için değil onda bir lezzet duyduğu için içmektedir. Sağlığına zarar verdiği için de dinimizce kişinin durumuna göre haram veya mekruh olarak addedilmiştir.

Doğrudan zararı olmayan yiyecek veya kullanım eşyalarına haram diyemeyiz. Ancak helal olan bir madde kişinin sağlığına zarar verecekse ve hayati tehlike olacağından doktor tarafından o kişiye kesin olarak yasaklanmışsa, artık o kimsenin bu yiyeceği yemesi caiz olmaz.