Topkapı Sarayı'nda, Mukaddes Emanetler kısmında Peygamberimize ait terliği esas alarak "Parmak arası terlik giymek sünnettir." iddiasında bulunuluyor. Uzmanlarca ortopedik sorunlara yol açtığını söylenen parmak arası terlik kousunda ne dersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Topkapı'daki Peygamberimize (asm) ait olduğu belirtilen terliğin şeklinin, uyulması gereken bir sünnet olarak düşünmek doğru değildir. Çünkü, bu gibi giysiler -sağlık açısından en ideal oldukları için değil- o günkü imkânlara göre kullanılmıştır. Efendimiz (asm)'in giydiği elbiseler de bu gün dünyanın değişik yörelerinde bulunan Müslümanlar tarafından giyilmemektedir. Soğuk bölgelerde yaşayan insanların Suudi Arabistan gibi sıcak bir bölgede kullanılan elbiselerin/entarinin kullanılması elbette isabetli olmaz.

Bugün -kesin olarak tespit edilmiş- bilim ve sağlık kuralları ne diyorsa, onlar aynı zamanda -zımnen- Hz. Peygamber (asm)'in emrini de ihtiva etmektedir. Çünkü, İslam’a göre insanların sağlığa zararlı şeylerden kaçınması, sağlığına bakması farz/vaciptir.