Topkapı Sarayı'nda, Mukaddes Emanetler kısmında Peygamberimize ait terliği esas alarak "Parmak arası terlik giymek sünnettir." iddiasında bulunuluyor. Uzmanlarca ortopedik sorunlara yol açtığını söylenen parmak arası terlik kousunda ne dersiniz?

Tarih: 16.10.2012 - 10:25 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Topkapı'daki Peygamberimize (asm) ait olduğu belirtilen terliğin şeklinin, uyulması gereken bir sünnet olarak düşünmek doğru değildir. Çünkü, bu gibi giysiler -sağlık açısından en ideal oldukları için değil- o günkü imkânlara göre kullanılmıştır. Efendimiz (asm)'in giydiği elbiseler de bu gün dünyanın değişik yörelerinde bulunan Müslümanlar tarafından giyilmemektedir. Soğuk bölgelerde yaşayan insanların Suudi Arabistan gibi sıcak bir bölgede kullanılan elbiselerin/entarinin kullanılması elbette isabetli olmaz.

Bugün -kesin olarak tespit edilmiş- bilim ve sağlık kuralları ne diyorsa, onlar aynı zamanda -zımnen- Hz. Peygamber (asm)'in emrini de ihtiva etmektedir. Çünkü, İslam’a göre insanların sağlığa zararlı şeylerden kaçınması, sağlığına bakması farz/vaciptir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun