"Peygamberimiz bir şeyi sürekli yaparsa, o şey farz kılınır." ifadesini açıklar mısınız?

Soru Detayı
"Peygamberimiz (a.s.m) bir şeyi sürekli yaparsa o şey farz kılınır. Bu yüzden teravih namazını cemaatle kıldırmaya devam ettirmedi." deniyor. Bu konuyu nasıl anlamamız gerekir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bildiğimiz kadarıyla, "Peygamberimiz (a.s.m) bir şeyi sürekli yaparsa o şey farz kılınır.” hükmü herhangi bir ayet veya hadiste bulunmamaktadır. Efendimiz (asm)’den öyle bir söz nakledilmemiştir.

Teravih konusunda Efendimiz (asm)'in “korktum ki farz kılınır” manasındaki ifadesinden, “bir şeyi sürekli yaparsa o şey farz kılınır” anlamını çıkarmak isabetli değildir. O sadece farz olmayan bir şeyin farz olma endişesinden kaynaklanıyor. Yani bu endişe “Peygamberin sürekli kıldığı bir şey farz olur.” hükmünü ihtiva etmez.

Nitekim, Efendimiz (asm), sürekli misvak kullandığı hâlde farz olmamıştır. Bazı namazalara bağlı ratibeleri/müekked sünnetleri sürekli kıldığı halde farz olmamıştır. İslam’da ne kadar müekket sünnet varsa, hepsi genellikle sürekliliği ifade edecek kadar devamlı yapılmış, fakat farz olmamışlardır. Bunlar da gösteriyor ki, soruda olduğu gibi öyle bir hüküm çıkarmak isabetli değildir.