İmam namaza durduğunda, namaza yetişmek için camiye koşarak gitmek neden hoş görülmemiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Camiye ve cemaate erişmek için telaşlı şekilde koşarak gitmek, bakanların ne oluyor acaba, diye endişe duymalarına sebep olmak, tavsiye edilen bir acelecilik değildir. Koşmadan camiye gelip cemaate telaşsız yetişmeye çalışmalıdır. Hadiste bu konuda özellikle ikaz vardır.

"Namaza giderken sükunetle, vakarla gidin; yetiştiğinizi kılın, yetişemediğinizi de kaza edin!.."

uyarısı, bizi telaştan uzak, sakince yürümeye davet etmektedir. Bu bakımdan camiye giderken ya da cami içinde (niyete fırsat vermeyecek şekilde) telaşla safa koşmak pek uygun bulunmamıştır. "Sekinet ve vakar üzere gidin namaza" demiştir Efendimiz (asm).