Yaptığı davranıştan ötürü ölen bir kimsenin durumu nedir?

Soru Detayı

- Sigara içmese kanser olup ölmeyecek ya da emniyet kemerini taksa ölmeyecek kişi bile bile ölüme gittiği için intihar etmiş olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu iki örnek aynı derecede ölüm sebebi olmasa da kişi tedbirde kusur ettiği için sorumlu olur.

Tabii bu sorumluluğu intihar sorumluluğuna denk tutmak da doğru olmaz; çünkü intihar eden yaptığı fiilin öldürücü olduğuna inanıyor ve ölmek için bunu yapıyor. Sigara içen bunu öldürücü olduğuna inanmıyor, zararını daha hafif buluyor.

Kemer takmayan da bunu bilerek yapıyorsa “bir şey olmayacağına” inanıyor. Sorumluluk intihar kadar olmasa bile tedbirde kusurun günahı vardır. Sigara içenlerin günahı ise intihara yakın bir günahtır; çünkü sigara içmenin haram olduğuna -benim gibi- fetva veren birçok ilim adamı vardır ve sigaranın sağlığa kesin ve büyük zararı artık kesinleşmiş ve ilan edilmiştir.