Referans olmak ve torpil yapmak haram mı?

Soru Detayı

- Sağlık bakanlığında şef kadrosunda çalışıyorum. Sağlık bakanlığı 4 yıllık üniversite mezunu olma şartı ile sınavsız kurasız sözleşmeli uzman alıyor. Uzmanlığa alınanlar sendika tanıdık vs. aracılığı ile alınıyorlar. Genelde fetvalarda referansın hak ettiğini düşündüğün takdirde caiz olduğu yazıyor.
- Uzmanlık mesleği çok zor bir meslek olmayıp bütün üniversite mezunlarının yapabileceği bir iştir. Kimin hak ettiğini daha işin ehli olduğunu nasıl ayırt edeceğiz. Uzmanlığa alınmak için görünen tek sebep tanıdığın olması.
- Sınav veya mülakat gibi bir uygulama olmadığı için tek şansımız torpille girmek. Ama referans ve torpil konusu benim hep şüphelendiğim uzak durduğum ve tereddüt ettiğim konudur.
- Şüpheli şeylerden uzak durmak gerektiğiyle ilgili hadis gereği caiz olsa bile uzak durmam gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Aracı, torpil, kopya vb. ile işe girilirse ve bu takdirde işe ehil olan kimsenin girmesine engel olunursa veya fırsat eşitliği bozulmuş olursa bunu yapmak caiz olmaz.

İşe ehil olmanın belli kriterleri vardır, onlar kullanılır. Buna rağmen hata olursa bağışlanır.