Resulullah, "Allahümme inni eselükes-sıhhate vel-afiyete …" duasını ne zaman okurdu?

Soru Detayı

- Rasulullah (sas) şu duayı ne zaman okurdu:
''Allahümme inni eselükes-sıhhate vel-âfiyete vel-emânete ve hüsnel-hulkı verrıdâe bilkader.''
- Ayrıca bu dua hangi kaynakta geçiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu hadisi Bezzar ve Taberanî rivayet etmiş, fakat ne zaman okunduğuna dair bir bilgi vermemişlerdir. Bu, her zaman okunabilir demektir. Nitekim Abdullah b. Amr, “Hz. Peygamber (a.s.m)’in bu duayı sık sık okuduğunu” söylemiştir (bk. Kenzu’l-Ummal, h. No: 5093).

- Yalnız “eselükes-sıhhate”den sonra gelen kelime “vel-afiyete” değil, “vel-iffete” şeklindedir. Diğerleri doğrudur. (bk. a.g.e,  h. no: 3650).

Buna göre duanın anlamı şöyle olur:

“Allah'ım! Senden, sağlıklı olmayı, namuslu yaşamayı, emaneti gözetmeyi, güzel ahlakı ve kaderden razı olmayı istiyorum.”