Peygamberimiz namazda salavatlardan sonra rabbena dualarını okumuş mudur? Son oturuşta dilediğimiz gibi dua edebilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Son oturuşta salavatlardan sonra ve selâmdan önce dua edilmesi de sünnettir. Bu dua, Kur`an`daki duâ âyetlerinden biriyle yapılmalı veya bunlara benzer bir dua olmalıdır.

Kullardan istenebilecek şeyler hakkında namazda dua edilmesi (meselâ, "Ya Rabbi! Bana şu kadar para ver." denilmesi) câiz görülmemektedir.

Namazların sonunda mu`tâd olan,  رَبَّنَا اتِنَا فِى الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِى اْلاخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ (Rabbenâ âtinâ fi`d-dünyâ haseneten ve fi`l-âhireti haseneten ve kınâ azâbe`n-nâr.)  رَبَّنَا اغْفِرْلى وَلِوَالِدَىَّ وَلِلْمُؤْمِنِينَ يَوْمَ يَقُومُ الْحِسَابُ )Rabbenağfirlî ve li-vâlideyye ve li`l-mü`minîne yevme yekûmü`l-hısâb) ayetlerinin okunması da sünnettir.