Teravih namazının istirahatlarındaki okunan "Sübhane zil mülki vel melekût..." duasının tamamını yazabilir misiniz?

Soru Detayı

-  Bu dua sünnet midir?
- Kaynağı hadislerden midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bildiğimiz kadarıyla söz konusu istirahat zamanlarında farklı yörelere göre farklı dualar okunur. Çünkü burada sünnet olan belli bir dua yoktur. Onun için bu ara oturumlarda / tervihlarda kişi isterse suskun durur, isterse tesbihle meşgul olur.(bk. C. Yıldırım, İslam Fıkhı, I/396).

Bu tesbihi dilerse soruda söylenen dua şeklinde okuyabilir. Bunu şöyle okuyabilirsiniz:

''Sübhane zil mülki vel melekût...
Sübhane zil azameti ve’l-heybeti ve’l-kudreti ve’l-ceberut...
Sübhane’l-Meliki’l-Mabud...
Sübhane’l-Meliki’l-Maksud...
Sübhane’l-lezî lâ yenâmu ve lâ yemût...
Sübbuhun, Kuddusün Rabbu’l-melaiketi ve’r-ruh...”

İave bilgi için tıklayınız:

Sübhane zil mülki vel melekût... duasını okuyanın bütün günahları affedilir rivayeti sahih...