Namaz kılarken iki direk arasında saf tutmak yasak mı? Bununla ilgili bir hadis olduğu söyleniyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, yasak değildir. Bu konuyla ilgili rivayet ve bu rivayetin değerlendirilmesi şöyledir:

Kurre radıyallahu anh anlatıyor:

"Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm zamanında, sütunlar arasında saf teşkil etmekten men edilir, sütunların olduğu yerden uzaklaştırılırdık." (İbn Mace, İkametü's-salat, 53)

Bu hadisteki sakındırma haram anlamında değildir. İmama uyanların sütunlar arasında safa durması mekruh sayılmıştır. Ancak sütunlar arasında namaz kılmanın mekruh sayılma sebebi farklı yorumlara tabi tutulmuştur:

1. Saf, sütunlar sebebiyle kesilecektir,

2. Sütunlar arası, ayakkabıların yeridir,

Bu nedenle de bir ihtiyaç yokken safları bölmemek için sütunlar arasında saf tutmak uygun görülmemiştir. Ayrıca sütunların arası ayakkabılar veya diğer eşyalar için ayrılmış olabilir.

Cami veya mescidin diğer yerlerinde boş yerler varken ya da sütunlar arası eşyalardan dolayı uygun değilken, direklerin arasında saf tutmak elbette tavsiye edilmez. Çünkü bu durumda hem cemaatten ayrılmaya hem de temiz olmayan bir yerde namaz kılmaya neden olacaktır.

Eğer saflar sığmıyorsa, sütunlar arası da saf tutmaya uygunsa, hiç bir sakıncası yoktur. Böyle durumlarda sütunlar arasında da saf tutlabilir.