Pozitivist birini, bazı şeylerin aklın üzerinde olduğuna nasıl ikna edebiliriz?

Soru Detayı

- İslam'da aklın üzerinde olan bilgileri bir Pozitiviste akılcı şekilde nasıl kabul ettirebiliriz?
- Gördüğümüz şeyler üzerinden akılcı şekilde anlatır mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Pozitivist ifadesi, kişinin belli bir iddia sahibi olduğunu gösterir.

İddia sahibi olmak insan psikolojisi ile ilgilidir.

Bu iddia sahibi, determinist nedenselliğin son iki yüzyılda bilimdeki gelişmelerle birlikte ne kadar revizyona uğradığına bakması bile yeterlidir.

Atomaltı dünyanın işleyiş kuralları, görecelik kuramları, paradigma kuramı, yanlışlanabilirlik teorisi gibi pek çok yeni bilimsel olgu pozitivizmin kaba sınırlarını aşmıştır.