Peygamberimiz, Yahudi çocuğun açıklamasıyla tırnak kesme sırasını değiştirmiş mi?

Soru Detayı

- Peygamberimizin (sav) tırnak kesme sırasını değiştirdiği hadis sahih midir?
- Peygamberimizin (sav) Yahudi çocuğun söylediklerime karşın tırnak kesme sırasını değiştirdiği hadisinin kaynağını öğrenebilir miyim?
- Severek uyguladığım bir sünnetti. Ama kaynağını araştırmaya çabaladım ve İhyau Ulumiddin’de olduğu sonucuna ulaştım ama yerini bulamadım.
- Bu hadis nerede geçiyor, kaynağı var mı, zayıf mıdır? Amel edilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tırnak kesmekle ilgili hadis rivayetine rastlayamadık.

İbn Hacer’in bildirdiğine göre, tırnağı keserken, parmakların belli bir sıraya göre kesilmesiyle ilgili hiçbir sahih rivayet yoktur.

Yalnız İmam Nevevi, şöyle bir tertibin müstehap (daha güzel) olduğunu bildirmiştir:

Sağ elin tırnaklarının kesilmesi, şahadet parmağıyla başlar, sırayla serçe parmağına kadar devam eder ve en sonda da baş parmağın tırnağı kesilir.

Sol elde ise, Serçe’den başlar sırasıyla devam eder ve baş parmakta sona erer.

Bununla beraber, Nevevi, bu “müstehaplık” iddiasına hiçbir kaynak ve dayanak göstermemiştir. (Fethu’l-Bari, 10/345)