Kadınlar marufta size isyan ettikleri zaman incitmeksizin dövün, sözü hadis midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu lafızlarla bir rivayet bulamadık. Ancak Müslim'de şöyle bir hadis geçmektedir:

"Kadınlar hakkında Allah'dan korkun. Çünkü siz, onları Allah'ın emânıyla aldınız ve onları Allah'ın ke­limesiyle (nikahla) kendinize helâl kıldınız. Döşeklerinize, sevmediğiniz bir kimseye ayak bastırmamaları sizin, onlar üzerindeki hakkınızdır. Bunu yaparlarsa, onları zarar vermemek şartıyla dövün. Onların sizin üzerinizdeki hakkı da yiyeceklerini ve giyeceklerini mâruf şekilde vermenizdir..."(Müslim, Hac, 19)

İmam Nevevi "döşeklerinize, sevmediğiniz bîr kimseye ayak bastırmamaları" ifadesinden maksat, halvet yanında kocasının istemediği kimselerin evine gelmesidir ki, bu kişiler kadının mahremi olan erkekler olsun, kadınlar olsun kocanın izni olmadan gelemez. Ancak kocasının bilgisi dahilinde olan kimseler veya kocasının gelmesine karşı olmadığını zannettiği mahrem akrabalarının gelmesinin caiz olduğu belirtilmiştir.(Nevevi, 8/184)