Dinim, canım, evladım, ailem, malım için bismillah, anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

- Her sabah akşam şöyle de:
“Dinim, canım, evladım, ailem, malım için bismillah.”
- Bu anlamda bir hadis-i şerif var mıdır? İbni Asakir’den rivayet...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbn Abbas’tan yapılan rivayete göre, bir adam Peygamberimiz (asm)'e gelip, başına çokça bela ve musibetin geldiğinden şikayet etti. Bunun üzerine Peygamberimiz (asm), adama:

“Sabahladığında/veya her sabah kalktığında 'Canım, ailem ve malım için bismillah.' de; sendeki sıkıntılar gider.”

buyurdu. Adam bunu yapınca sıkıntıları gitti. (İbn Sünni, amelu’l-yevmi ve’l-Leyle, 1/50)

Bu rivayette: “din, evlat” geçmiyor.

- İmam Nevevi, bu duayı kitabına almış, fakat bunun zayıf bir rivayet olduğunu belirtmiştir. (bk. Nevevi, el-Ezkar, 1/166-67)

- Ancak, İbn Sünni, benzer konuyu Hz. Enes’ten naklen yaptığı uzun bir hadiste, “din” kelimesi yanında “Rabbimin bana verdiği her şey için bismillah” manasındaki ifadeye de yer vermiştir. (bk. İbn Sünni, a.e, 1/307)

- Aynı rivayeti İbn Asakir ve Suyuti de kaydetmiştir. (bk. İbn Asakir, Tarihu Dımaşk, 52/260; Suyuti, el-Hasaisu’l-Kübra, 2/298-299)

- Bu konuyu rivayet edenlerin hadis hakkında bir değerlendirme yaptıklarına rastlayamadık. Ancak bu rivayetin senedinde yer alan “Eban b. Ebi Ayyaş” adındaki ravi, metruku’l-hadis (hadis rivayetine itibar edilmeyen) bir kimsedir. (bk. İbn Hacer, Tehzib, 1/97-101)

Buna göre, bu rivayet -hadis ilmi kriterleri bakımından- oldukça zayıf kabul edilir.