Dört şehir cehennem şehridir: İstanbul, Antakya, Taberriye ve Sana şeklinde bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Dört şehir cennet şehirlerindendir, dört şehir cehennem şehirlerindendir. Cennet şehirlerinden olanlar, Mekke, Medine, Beytü'l-Makdis ve Dımeşk'tir. Cehennem şehirlerinden olanlar, Kostantiniyye (İstanbul) Antakya, Taberiyye ve San'a'dır şeklinde rivayet vardır.(bk. Keşfu'l Hafa, 1/515; Suyuti, el-Lealii'l Mesnua 1/419; İbn Asakir, Tarihu'l Dımeşk, 1/219).

İbn Adiy bu rivayetin münker olduğunu belirtmiştir.(bk. İbn Sem'ani, Fedailü'ş-Şam, 1/47)