"Cuma günü sabah namazından önce, üç kere 'Estağfirullah el-azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh' okuyanın, kendinin ve anasının ve babasının bütün günahları af olur." bilgisi doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Enes (r.a)'den rivayet edildiğine göre Peygamber (Sal­lallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdu:

"Kim, cuma günü sabahleyin sabah namazından önce şu sözleri üç defa söylerse, onun günahları deniz köpükleri kadar olsa bile, Allah onun günahlarını bağışlar:

"Estağfirullah el-lezî lâ ilahe illâ huve'l-hayyu'l-kayyûmu ve etûbu ileyhi."(İbn Sünni, 82)

Anlamı:

"O Allah'dan mağfiret dilerim ki, O'ndan başka hiç bir ilâh yoktur, ebedî hayat sahibidir, her işi idare edip ayakta tutandır. Ben O'na dönüp tövbe ediyorum."(bk. İmam Nevevi, el- Ezkar, Terc. Doç. Dr. Abdülvehhab ÖZTÜRK, Kahraman Yayınları, 2005)

Hadiste anne baba kaydı geçmemektedir.