Peygamberimiz kendi elleriyle eşlerine yemek yedirmiş mi?

Soru Detayı

- Hanımlarımıza kendi ellerimizle yemek yedirmek uygun mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (asm) kendi elleriyle eşlerine yemek yedirdiğine dair açık bir hadis bulamadık. Ancak bunu tavsiye eden ve bunun sadaka olduğunu bildiren bir hadis rivayeti şöyledir:

“Allah rızasını düşünerek yaptığın harcamalar sadakadır, hatta yemek yerken eşinin ağzına verdiğin lokmalara varıncaya kadar hepsinin mükâfatını alacaksın.” (Buhârî, İmân 41; Müslim, Vasıyyet 5)

Ümmetine bunu tavsiye eden ve bunun sevap kazandıracağını bildiren Peygamber Efendimizin (asm), kendisinin de bunu yaptığı söylenebilir.

Buna göre, kocanın hanımına, hanımın da kocasına ikramda bulunması ve eliyle yedirmesi sünnettir denilebilir.

Bu hadîs-i şerif her işin başının Allah rızası olduğunu ortaya koymakta, insan ne yaparsa Allah’ı memnun etmek için yapmalı, demektedir.

Burada bize şu anlatılmaktadır:

Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için büyük paralar, servetler harcamak şart değildir. Çoğu kimsenin önemsemediği bir işi yaparak da Allah rızası kazanılabilir. İnsan eşini, çoluğunu çocuğunu sevindirirken, onlarla gülüp oynarken bile sevap elde edebilir. Önemli olan, “Rabbim ben eşimi mutlu etmek, çocuklarımı sevindirmek istiyorum. Sen onları bana emanet ettin. Ben de senin emanetine saygı duyuyor, onlara karşı görevimi yapıyorum.”, diye düşünebilmektir. Çocuklarına, eşine, yakınlarına hatta herhangi bir kimseye bir yiyecek, giyecek alırken Allah’ı düşünmek ve onun rızasını elde etmeyi istemektir.

Aile fertlerinin geçimini temin etmek, onları kimseye muhtaç etmemeye çalışmak dinimize göre önemli bir olaydır. Allah’ın sevgisini, cennetini, cemalini kazandıracak kadar büyük bir meseledir. Eşiyle şakalaşırken maddi haz duymak, sevap kazanmaya engel değildir.

Nitekim Peygamber aleyhissalatü vesselam insanın eşiyle cinsî ilişkide bulunmasının bile sadaka olduğunu ifade buyurmuş; bunu yadırgayan sahabilerine “Ya ihtiyacını haram yoldan giderse ne olacaktı?!.” diyerek bu gerçeği perçinlemiştir. (bk. Müslim, Zekat 53)

Şakalaşırken eşin ağzına verilen bir lokma bile sadaka sayılırsa, ailesinin ihtiyaçlarına sarfettiği paralar kim bilir insana ne büyük sevaplar kazandırır!..

Konuyla ilgili Hz. Aişe validemizin ifadesi de şöyledir:

“Ben âdetli iken bir şey içer sonra onu Hz. Peygambere (sav) uzatırdım, o da ağzını tam benim ağzımın değdiği yere koyarak içerdi. Yine ben âdetli iken kemikli etten bir parça ısırıp sonra onu Hz. Peygambere (sav) uzatırdım, o da ağzını tam benim ağzımın değdiği yere koyar(ak ısırır)dı.” (Müslim, Hayız, 14; Ebû Dâvûd, Taharet, 102)