Erkek karısına hakkını helal etmezse kadın cennete giremez mi?

Soru Detayı

- Erkek karısına hakkını helal etmezse kadın cennete giremez diye duydum doğru mudur?
- Doğru ise bunun bir ölçüsü var mı?
- Yani erkek kadına düzgün davranmıyorsa dâhi geçerli midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Doğru değildir. Çünkü bir kadının bütün amelleri erkeğin helalliği etrafında dönmemektedir.

Ayette: “Kimin tartıları (sevap cihetiyle) ağır gelirse, o kişi cennete gider. Şayet hafif gelirse (Allah affetmezse) cehenneme gider.” (bk. Karia, 101/6-11) şeklinde özetlenen ayetin ifadesi buna işaret etmektedir.

Karı-koca ilişkisi sadece bu dünya ile sınırlı bir beraberlik değil, ahiret hayatında da devam edecek ebedi bir yol arkadaşlığıdır.

Bu uzun seferde eşler ne kadar çok Allah’ın rızası dairesinde bir hayat sürerlerse, hem dünya hem de ahiret saadetine o kadar çok mazhar olurlar.

Bunun için Allah’ın gösterdiği tarzda yaşamak ve ebedi hayat arkadaşımız olan eşimizin de bu doğrultuda yaşamasını istemek, eş olarak en büyük arzumuz ve duamız olmalıdır.