Hanımımı nasıl mutlu ederim, evimi nasıl cennete çevirim?

Soru Detayı

- Evimi dünya cennetine çevirmem için hanımıma mutlu bir yuva yaşatmam için bana özetle birkaç tavsiye verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1) Dünya hayatında, kesintisiz mutluluk ve tam bir cennet hayatı yoktur.

Bu dünyaya imtihan için gönderilmişiz. Bu hikmete binaen zaman zaman maddi-manevi sıkıntılar, hastalıklar, musibetler, kazalar, ölümler yaşayabiliriz ve yine bu çerçevede aile bireyleri arasında anlaşmazlıklar, tartışmalar, görüş ayrılıkları olabilir, olmaması mümkün değildir.

Bunlar da ister istemez, kişilerin zaman zaman huzurunu kaçıracak, üzecek, ama sonunda yine mutlu olabilecektir. Hadis-i şerifte bu manaya dikkat çekmek için şöyle denir:

La rahate fiddünya (Dünya hayatında rahat yoktur) (Ahmed İbn Hanbel, Zühd, s. 128)

Önemli olan bunun bilincinde olup, elinden geldiği kadar huzurlu bir aile hayatı için çabalamak ve başta Allah’ı rızasını kazanacak davranışlarda bulunmaktır. Bundan sonrasını ise, sabır ve rıza ile karşılamaktır.

Mümin kişinin cennetten bir aile hayatına sahip olması demek, inanmayanlara göredir, yoksa, gerçekten kesintisiz bir mutluluk ve cennet hayatı bu dünyada mümkün değildir.

2) Hanımınızın sizin için bir nimet olduğunu sık sık hatırlayın

Cenab-ı Hak Kur'an-ı Kerim’de,

 “İçinizden, kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp; aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi, O’nun varlığının belgelerindendir. Bunlarda, düşünen kavim için dersler vardır.” (Rum, 30/21)

diyerek, eşler arası sevgi ve muhabbetin Allah’ın kullarına verdiği en güzel nimetlerden biri olduğunu hatırlatır.

Bu çerçevede eşinize bakışınızı değiştirin. Onu sadece çocuklarınızın annesi ve ev ihtiyaçlarınızı karşılayan biri olarak değil de “rahmet-i İlâhiyenin mûnis, lâtif bir hediyesi olduğu cihetiyle” sevin ve muhabbet edin. Bu manayı eşinize hissettirin ve bundan dolayı kendisine sık sık teşekkür edin. Sizin yanınızda ne kadar değerli olduğunu anlarsa mutluluğu artar.

3) Hanımınızın sevgi, ilgi, değer görme, sevilme gibi ruhi ihtiyaçlarını karşılamaya özen gösterin.

Aslında hanımların, kocalarından beklentileri maddi ihtiyaçlarından daha fazla manevi ihtiyaçlarının giderilmesidir. Kadının evlenmesinde temel motivasyon, başta hayırlı evlat sahibi olup annelik duygusunu yaşamak, bir erkeğe güvenmek, himayesine girmek, onun tarafından sevilmek, ilgi ve alaka görmektir. Bu beklentiler, her ne kadar günümüzde daha da artmış ise, kadının fıtri ihtiyaçlarıdır. Bu ihtiyaç Hz. Havva annemiz için geçerli olduğu gibi, Hz. Peygamberimizin (asm) mübarek eşleri için de geçerliydi.

Bunun için evlenmeden önce olduğu gibi, evlendikten sonra da bahçedeki bir çiçeği özenle besler gibi, eşinizin sevgi, ilgi, alaka, değer görme ihtiyaçlarını giderin. Ona zaman ayırın, onunla birlikte hayırlı işler yapın, birlikte kitap okuyun, namaz kılın, yemek yiyin, sohbet ve muhabbet edin. Ona iltifat edin.

Tüm bunları sitem etmeden, bir yük gibi görmeden, minnet etmeden yapın.

4) Mutlu bir evlilik ve mutlu bir eş ilişkisi için en temel anahtar güzel iletişimdir

Evlilikte sadakatsizlik olmadığı sürece, konuşularak çözülmeyecek sorun yoktur. Ve yine kadın ne kadar mesafeli olursa olsun, güzel söz, yumuşak bir üslup, tatlı bir dil, her kadını eşine yakınlaştırır ve onu mutlu eder. Unutmayın “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.”

Güzel iletişimin bir boyutu tatlı dil ve iltifat ise, diğer boyutu da eşini eleştirmemek, rencide edici sözler söylememektir. Hiçbir kadın eleştirilerek, aşağılanarak kocasına ve evine daha bağlı hale gelmez ve mutlu olamaz.

5) Eşinizin kadınlığı, anneliği ve ev hanımlığını takdir edin

Kadınlar bu konularda hassas yaratılmışlardır. Elinden geldiği, gücü ve becerisi nispetinde her kadın kocasını ve çocuklarını kadınlığı, anneliği ve ev hanımlığı ile memnun etmeye çalışır. Yeter ki, kocası, yaptıklarını görsün ve takdir etsin. Takdir gördükçe mutlu olur ve daha da verici olur.

6) Ev işlerinde ihtiyacı olduğunda ona yardım edin

Kadınlar, bazen kendilerini ev işlerinde boğulmuş hissederler. İhtiyaç olduğunda hiç çekinmeden ona yardımcı olmanız, yükünü hafifletmeniz onu mutlu edecektir. Zaten evliliğin de bir hikmeti bu değil midir?

Bediüzzaman Hazretleri bu gerçeği şöyle açıklar:

“Evet, insanın en fazla ihtiyacını tatmin eden, kalbine mukabil bir kalbin mevcud bulunmasıdır ki, her iki taraf sevgilerini, aşklarını, şevklerini mübadele etsinler ve lezaizde birbirine ortak, gam ve kederli şeylerde de yekdiğerine muavin ve yardımcı olsunlar.” (bk. İşaratü'l-İ'caz, Bakara 25. ayetin tefsiri)

7) Ailesine değer verin, ailesini eleştirmeyin

Kadının en çok hassas olduğu bir konu da ailesinin eleştirilmesi ve gelip gitmelerine kocasının müdahale etmesidir. Bu konuda azami dikkat gösterilmesi, eşinizin size bağlanmasında ve huzurlu olmasında büyük önem arz eder.

8) Kendi ailenizin yanında ona değer verdiğinizi hissettirin, hiç kimseye ezdirmeyin

Kadın da erkek de eşinin ve de ailesinin yanında değer görmekten mutlu olur. Bu gerçeğe rağmen, bazı erkekler özellikle kendi aile bireyleri, örneğin anne, baba, kız kardeş, erkek kardeşleri yanında eşlerini eleştirirler. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda haklı-haksız demeden kendi aileleri yanında yer alırlar. “Seni anneme, kardeşime kurban ederim.” gibi aşağılayıcı sözleri söyleyebiliyorlar.

Eşinize değer vermenizin bir ölçüsü de gerekçe ne olursa olsun, ailenizin evliliğinize müdahale etmesine izin vermemenizdir. Evlilik ve çekirdek aile sorunlarınıza kendi ailenizi de eşinizin ailesini de müdahil etmeyin. Çünkü kadınları en çok yoran şey, karşı tarafın ailesinin müdahalesidir.

Unutmayın, insanlar, kendilerine değerli olduklarını hissettiren kişilerin yanında bulunmaktan hoşlanırlar.

9) Ahde vefa, birlikte aynı saatte yatma, her gün göz göze 30 dakika sohbet her evliliğe iyi gelir.

Peygamberimiz (asm) eşlerinin yanlarına gittiğinde ellerini tutar, gözlerine bakarak selam verirdi. Karı-koca birbirine ne kadar sevgi ile dokunursa, muhabbetleri de o kadar artar.

10) Küçük hediyeler her kadını mutlu eder

Kadınların eşlerinden hediye beklentisi var. Ama zannetmeyin kadınlar büyük hediyeler beklerler. Çünkü kadının kocasından beklediği aslında, değerli olduğunu, hatırlandığını, sayıldığını görmesidir. Bunun da en iyi göstergesi hediyedir.

11) Eşiniz için her gün mutlaka özel dua edin.

Dünya ve ahiret mutluluğuna ermesi, ebedi ve sonsuz saadet diyarı olan cennette de beraber olmak için gizlice, özenle ve gönülden Allah’a yalvarın.

Bütün bunlarla beraber, dünyayı bir açıdan cennete çevirmek mümkün ise de hakiki anlamda cennet yapmak mümkün değildir; ne kadar olursa bin bereket diyerek hakiki cennette bir aile olabilmek için çaba göstermek gerekir.