Peygamber Efendimizin aşk için yaratılması fikrinin, İslami açıdan yeri var mıdır?

Soru Detayı

- Allah, Efendimizi (asv) aşk için mi yaratmıştır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kâinatın mayasında, Allah’ın sanatına olan muhabbeti vardır. Her sanat sahibi güzel yaptığı sanatını sevdiği gibi, Allah da yarattığı yaratıklarını, sanatını sever.

Bu sanat levhaları içerisinde en güzeli canlı olanlardır. Canlılar içerisinde en güzel olanı ruh sahibi olanlardır. Ruh sahipleri içerisinde en harika olanlar ise şuurlu varlıklardır. Şuurlu varlıklar içerisinde en nazik, nazenin seven ve sevilen mahluklar insanlardır. İnsanlar içerisinde en güzel olanlar ise, Allah’ın isimlerinin tecellilerini hayatlarında en güzel yansıtan peygamberler, evliyalar ve salih olan kimselerdir.

Bütün bunların en efendisi, Allah’ı en çok tanıyan, onu en çok seven ve Onun tarafından en fazla sevilen ve “Habibullah” unvanını alan Hz. Muhammed (asm)’dir. Allah’ın ilk yarattığı onun nurudur.

Demek ki “Vedud” ism-i celili gereği olarak, kendisini en çok seven Hz. Muhammed (asm)’i alemlere rahmet olarak yarattığı gibi, muhabbetinin yansıdığı en parlak bir ayna olarak da onu yaratmıştır.

Not: Aşk tabirini Allah için kullanmak doğru değildir. Allah’ın bunu gösteren öyle bir ismi de yoktur.