Peygamberimizi neden sevmeliyiz?

Soru Detayı

- Peygamberimizi çok seviyorum, ama bazen neden sevmeliyiz diye düşünüyorum?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Sevgi, sevilen varlığın mükemmelliği, güzelliği, insana olan faydası, yakınlığı gibi sebeplere dayanır. Bu açıdan baktığımız zaman Hz. Peygamber (asm) en çok sevgiye layıktır.

- Hz. Muhammed (asm);

- Bize Rabbimizi tanıttığı için sevilmelidir.

- Bizi ebedi idamdan kurtardığı için sevilmelidir.

- Bize cennet yolunu gösterdiği için sevilmelidir.

- Bize dünya ve ahiret mutluluğunu öğrettiği için sevilmelidir.

- Bize “beşikten mezara kadar ilim öğrenmemizi” tavsiye ettiği için sevilmelidir.

- İlim ve hikmetin milliyetinin olmadığını, hikmet bulunduğu her yerde, ilim, Çin’de de olsa almamızı tavsiye ettiği için sevilmelidir.

- Hiçbir ırkın başkasından üstün olmadığını, üstünlüğün yalnız takva/Allah’a karşı gösterilen saygıya bağlı olduğunu öğrettiği için sevilmelidir.

- Mekke’yi fethedip her şeye hâkim olduğunda bile, en azgın düşmanlarını affetme büyüklüğünü gösterdiği için sevilmelidir.

- En mükemmel ahlaka sahip olduğu için sevilmelidir. Güzel ahlakı tamamlamak için gelen bir peygamber olduğu için sevilmelidir.

- Kur’an’daki bütün güzel huyları kendinde topladığı, yaşayan bir Kur’an olduğu için sevilmelidir.

- Allah’ın en sevgili kulu olduğu ve "Habibullah" unvanına layık görülen yegâne peygamber olduğu için sevilmelidir.

- Getirdiği dinin prensipleriyle dünyada adalet ve merhameti yaygınlaştırdığı için sevilmelidir.

- “Bütün insanları bir tarağın dişleri gibi eşit"  gördüğü için sevilmelidir.

- On beş asrı önce Veda hutbesinde “insan hakları beyannamesi”ni yayımladığı için sevilmelidir.

- Kadınları da bir insan olarak gördüğü ve onlara değer verdiği için sevilmelidir.

- Kız çocuklarını diri diri gömen azgın bir topluluktan, sahabe gibi mümtaz bir cemaat oluşturduğu için sevilmelidir.

Hülasa: Hz. Muhammed (asm) en son peygamber ve en son kitabın ve son dinin sahibi, bütün peygamberlerin efendisi, erdemli hasletlerin tümünde insanlığın iftihar tablosu olduğu için en çok sevilmelidir. En sevgili olmalıdır. Ve gerçekten en sevgilidir… Vesselam!..