Patronun / iş verenin talimatıyla yalan söylemek durumunda kalınırsa günah olur mu?

Soru Detayı
Yalan söylemenin günah olduğunu biliyoruz, ama bazen iş yerlerinde müdür ya da patronlar tarafından, telefonda karşı tarafa yalan söylememiz isteniyor, tersini de yapamıyoruz. Bu durumdaki insan, isteyerek yalan söyleyenle bir olur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda öncelikle patronunuzu uyarmanız gerekir; zorlama oluyorsa başka bir iş tercih edilebilir.

Bilerek yalan söylemeniz caiz değildir. Ancak, sizin orada bir elçi vazifesi görerek patronun sözlerini nakletmeniz sizi mesul etmez, mesuliyet patrona aittir.