Fitre verilirken, fitreyi alan kişiye söylemek gerekir mi?

Soru Detayı
Fitre verdiğimiz kişi namaz kılıyor olmalı mı? Fitre olduğunu söylememiz gerekir mi? Duyduğuma göre "fitreyi aldım kabul ettim" diye bir namaz kılması gerekiyormuş bu doğru mudur, yoksa habersizce verilebilir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fitre verilen kişinin namaz kılması şart değiildir. Ayrıca fitre verirken karşıdakine söylememiz şart değildir. Fitreyi alan kişinin de iki rekat namaz kılması gerekmez.

Şafii mezhebine göre zekât verirken zekât verenin zekâta niyet ederek vermesi gerekir. Ancak fakire verirken "Bu benim zekâtımdır." demesi şart değildir.

(Mehmet Keskin, Şafii İlmihali)