Yeni doğan çocuk için mevlid okutmak bid'at mıdır?

Soru Detayı

Yeni bebeğim oldu, aile büyükleri mevlid okutmalı diyor; ben ise bid'at olabileceğini duydum; ne tavsiye edersiniz, duyduğum doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her şeye bid'at denilmez. Bir şeyin bid'at olmasının ölçüsü vardır.

"Kesinlikle mevlid okutmak gerekir, okutmazsan olmaz." denirse, bu bid'attır.

Doğumdan dolayı mevlid okutmak isteğe bağlıdır. Okutmak da şart değil, okutmamak da günah değil. Bu durumda bir zorunluluk olarak görmeden mevlid okutmak bid'attır, denilmez.

Mevlid güzel bir adettir; Kur'an, salavat ve duaların okunmasına sebeptir...