Namazlardan sonra Peygamber efendimiz "el Fatiha" dermiydi? Bu bidat mı?

Soru Detayı
Namazlardan sonra Peygamber efendimiz el fatiha dermiydi? Bu bidat mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda bir nas (açık ve kesin hüküm) bulunmamaktadır. Güzel bir adet olup yapılması sevaptır. İsteyen yapar istemeyen yapmaz; buna bid'at denilmez. Ancak namazdan sonra Fatiha okumayı mecbur tutmak bid'at olur.