"El Burhan Fî Alamat-i Mehdî-yi Ahirizzaman ve El-İşaa Lieşrat-is Saat" adlı kitapların sahihlik derecesi nedir?

Soru Detayı
"El Burhan Fî Alamat-i Mehdî-yi Ahirizzaman ve El-İşaa Lieşrat-is Saat" isimli kitapların yazarları kimdir; sahihlik derecesi nedir? İçinde rivayet edilen hadisler sahih midir? Bu bahsedilen kitaplara güvenilebilr mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu kitaplar, Hz. Mehdi'yle ilgili yazılan meşhur eserlerdendir. "El Burhan Fî Alamat-i Mehdî-yi Ahirizzaman" adlı eser, Celaleddin Suyutî’ye aittir. Aynı adla başka kimseler tarafından yazılan kitaplar da vardır. "El-İşaa Lieşrat-is Saat", adlı eser ise, Berzenci’ye aittir.

Her iki kitapta da sahih hadislerin yanında, hasen ve zayıf hadisler de bulunabilir. Ancak zayıf hadislerin bulunması sahih hadislerin kuvvetine zarar vermez.