Nuril Mubin salavat olarak kabul edilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, kabul edilir.

Salavat-ı nurilmübin denilen aslında bir ilahidir. Burada Peygamber (asm) Efendimizin bazı özellikleri sayılarak ona salavat edilir.

Nur: Maddi-manevi nur olan, nurlandıran ve aydınlatan anlamında Peygamber Efendimizin (asm) isimlerinden biridir.

Mübin: Gerçekleri apaçık bir şekilde beyan eden demektir. Peygamber Efendimizin (asm) isimlerinden ve özelliklerinden biridir.

Mübin kelimesi Kuran’da yüz on dokuz defa geçer.

Kuran’da geçtiği ayetlerin çoğunda sözlük anlamıyla birlikte "hakkı batıldan, helali haramdan ayıran, ümmetin ihtiyaç duyduğu her şeyi açıklayan, bir şeyin hayrını ve bereketini ortaya koyan" manalarında kullanılmıştır.

İlahi olarak söylenen Salavat-ı Nurilmübin şöyledir:

"Sallallahu Rabbuna Ale’n-Nur’îl Mubin
Ahmed’el-Mustafa Seyyid’el-Mürselin
El Beşir En Nezir Essiracel Münir
Hâtemel Enbiyâ Eşrefel Âlemîn"

"Essalâtü Vesselamu Aleyk
Aleyke Yâ Ya Rasulallah
Essalâtü Vesselamu Aleyk
Aleyke Yâ Seyyidel Evveline Vel Âhirin
Ve alâ Cemîıl Enbiyâ-i Vel Mürselîn
Velhamdü lillâhi Rabbil Âlemin"

"El Beşir En Nezir Essiracel Münir
Hâtemel Enbiyâ Eşrefel Âlemîn"