6 kişilik sınıfı 8 kişi göstermek, kamu hakkı mıdır?

Soru Detayı

- Resmiyete göre hafızlık kursunda 1 sınıfta en az 8 öğrenci olunca resmi sınıf açılıyor.
- 30 öğrencili bir kursta 3 sınıf açılabiliyor ama 4. sınıf bu nedenle 2 öğrenci eksik olduğu için açılamıyor.
- Kursta okumayan 2 kişiyi kurstaymış gibi kayıt edip 4. sınıfı bu şekilde yalan beyanla müdürümün talimatıyla açarsam (o 4. öğretici derslere girecek ve müdürümün dediğine göre eğitim daha verimli olacak) kamu malını haram olarak yemiş veya yedirmiş olur muyum bunun telafisi için devlete bağış yapmam şart mıdır?
- Bu durumda ne yapmam uygun olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yalan söylemek, hile yapmak, aldatmak için bir zaruret yok; o sınıf açılmadığında Kur'an öğretimi ve hafızlık çalışması durmuyor.

Böyle bir davranış caiz olmaz. Devletin izin vermediği ve razı olmadığı bir harcama yapılmış ise, bunun iadesi gerekir. İade mümkün olmuyorsa, yoksullara verilmelidir.