Özel bir ürüne, başı açık fotoğraf basmak caiz mi?

Soru Detayı

Benim işletmemde çeşitli materyallerin üzerine resim yazı basabildiğim bir makinam var. Siparişlerimizi alırken müşteri bize istediği fotoğrafı gönderiyor biz de basıyoruz. Gönderdiği fotoğrafı tişört gibi dışarıdan görülebilecek bir şeye basacaksak hiçbir şekilde İslama muhalif bir şey olmamasına özellikle dikkat ediyoruz. Ancak bir de kişisel olan, kadınların kullandığı cüzdanlardan var. Cüzdanların boyutu şu an kullanılan ortalama bir telefondan biraz daha büyük. Bu ürünlere de baskı yapıyoruz ancak, arkadaşım bu ürünler kişisel olduğu için koyulacak resmin ne olduğunun önemli olmadığını söyledi, şahsi olarak kullanacaksa ne isterse onu basabiliriz diyor. Yani mesela bir kadın eşiyle düğünde çektirdiği bir fotoğrafı koyabilir diyor. Bu fotoğrafın başı açık ya da namahrem olmasında sorun olmadığını söylüyor.
Sorum şu: Bu şekilde sipariş almamız ve yapmamız caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evli bir çiftin teki, ikisine veya eşine ait olup mesela kadının başı açık bir resmi basmanızı isterse bunu basmakta bir sakınca olmaz.

Resmi basan ona ancak iş gereği zorunlu olduğu ölçüde bakar.

Böyle resimlerin eşler ve mahremler arasında değil de herkese açık olması halinde basmamak gerekir.