Saçı açık bayan görseli kodlamak caiz mi?

Soru Detayı

- Açık bayan resmi de olan görüntüleri düzenlemek caiz mi?
- Ben eğitim gördüğüm bölüm itibari ile video - kurgu düzenleme işleri ile ilgileniyorum, evimde çalışan birisiyim, 2 sene önce mezun oldum dışarıda asgari ücrete çalışma şartlarını başkasının belirlediği bir işte çalışmaktansa, kendimi geliştirip evimde kendi yeteneğim olan işleri yapmak istiyorum.
- İşlerimi seçerek seçici davranarak video düzenleme işleri yapmayı amaçlayan birisiyim, efekt ve video düzenleme kurgu üzerine çalışmaktayım, benim internet üzerinde youtuberlardan veya reklam ajansları gibi firmalardan gelen videoları işleyip düzenlemem gerekebilir (haram işlere ait olmayan videolar.) fakat bana gönderilen işlenmemiş videolarda ya da görüntülerde saçı açık bayanlarda ister istemez bulunuyor, (yazılımcı dahi olsanız bir programı tasarlarken size gönderilen içerikte saçı açık bayan görseli de bulunabiliyor ve bunu kodladığınız yazılıma koymak zorunda kalıyorsunuz müşteri oldukları için)
- Fotoğrafları veya videoları ben çekmiyorum bunlar bana ham işlenmemiş şekilde gönderiliyor, bunu o programda veya hazırladığımız o video kurgusunda kullanmak zorunda kalabiliyorum, bundan dolayı benim başı açık bir kadının da bulunduğu videoyu yalnızca düzenleyip kurgulayıp teslim etmemde bir sakınca oluşur mu nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz mesleğimde?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İşlediğiniz görsel nesne kadın merkezli (cinsellik) ise, açık saçık kadın kullanılarak reklam yapılıyorsa, bu işi yapmanız caiz olmaz.

Asıl amaç meşru bir iş ise, işin tabiatı gereği kadın da bulunuyorsa, düzenlemeyi yapabilirsiniz.