Ölüme yakın bazı deneyimlerde, ruh bedenden ayrılır mı?

Soru Detayı

- Son zamanlarda medyalarda hep bir araştırma söz konusu. Buna göre kaza veya ağır hastalıklar sonrasında, ölüme çok yakınlaşmış insanlar, hayata geri döndürüldüğünde, bedenlerini terk edip, hasta odasının bir kenarında doktorları, seyrettiklerini anlatıyorlar, gerçekten de normal şartlarda bilemeyecekleri şeyleri biliyorlar, beynin hiç çalışmadığı bir noktada, bu konu hakkında açıklık verebilir misiniz, böyle bir şey dinimizce mümkün müdür?
- Eğer mümkünse Hz. İsa’nın göklere yükselmesi de buna benzer bir şey olabilir mi?
- Ölüm, ruhun bedenden çıkmasıdır. Ruh bedenden çıktıysa, kişi ölmüş demektir. Artık geri dönemez. Ruh bedenden çıkmadıysa bunları nasıl biliyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu konu tıbbın konusudur. Soruda yer alan söz konusu durum, bir ölüm olayı değildir, biyolojik bir ölüm hadisesidir.

Uyku esnasında insanların dış alemle münasebeti olan duyguları çalışmaktan alıkonulunca, manevi olan bazı latifeleri ve ruh-u sultani denilen insanî ruhu başka alemlerle irtibata geçtiği gibi, geçici bir süreliğine beyin çalışmayıp kalp sektesi meydana geldiğinde de böyle garip manzaralarla karşılaşmak mümkündür. Bu durum, ruhun bedenden ayrıldığı anlamına gelmez.

Yani, bu tür olaylarda gerçek ölüm değil, ama uykuya benzer belki de Ashab-ı Kehfin yarım ölüm gibi olan uykusuna benzer bir uykuya daldığı için, hasta uyanınca o esnada alem-i misalde gördüğü olayları anlatacaktır.

Bu gibi olayların şekli ise, daha çok kişinin normal hayattaki meşguliyetine uygun olarak ortaya çıkacaktır. Bir hafta önce ölümünden birkaç saat evvel feraiz/miras hukuku ile ilgili meselelerle ilgilenmiş ve muhatabı olan hocaya bu konuda ifadelerde bulunmuş bir hoca efendinin feraiz ilmini çok iyi bilmesinden ötürü, bu konuyla meşgul olması söylediklerimizin isabetli olduğuna bir delil sayılabilir.

Bununla beraber rüyalarda olduğu gibi, bu geçici ölüm uykusuna dalan hastanın da bu rüyasında bazen normal meşguliyetin ötesinde bazı garip konularla temas etmesi, uyandığında bunları anlatması mümkündür. Buna farklı ve tabii/ilahî bir hipnotizma olayı olarak da bakılabilir.

- Kanaatimizce Hz. İsa’nın göklere çıkması bu muvakkat ölüme benzemez. Sahih hadislerden öğrendiğimiz kadarıyla Hz. İsa geçici de olsa bir ölüm uykusuna dalmadan ruh ve bedeniyle dünya semasına yükseltilmiştir. Tabii ki buna inanmayanlara söyleyecek bir sözümüz yoktur...